معرفی سفیر یا نمایندگی
روابط سیاسی

روابط سیاسی سریلانکا و جمهوری اسلامی ایران

 

روابط و همکاری های جمهوری اسلامی ایران و سریلانکا، به خصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی درکشورمان، دوستانه و با آهنگی ملایم برقرار و رو به توسعه و ارتقاء بوده است.

 

آسیایی بودن دو کشور، عدم وجود اختلاف و مشکل سیاسی میان دو طرف، موقعیت مهم جغرافیایی دو کشور، عضویت ایران و سریلانکا در سازمان ها و مجامع بین المللی و منطقه ای به ویژه  جنبش عدم تعهد، گروه 15، اتحادیه کشورهای ساحلی اقیانوس هند و سارک و نگاه مثبت دو طرف به امکانات، ظرفیت ها و توانمندیهای اقتصادی در دو کشور ( ایران به عنوان تامین کننده کمک مالی و فنی و سریلانکا به عنوان دریافت کننده خدمات فنی و مهندسی)، بنیان های برقراری و تداوم روابط دو کشور محسوب می شوند.

 

سفر رییس جمهوراسبق سریلانکا به کشورمان در سال 83 و سفر ماهیندا راجاپاکسا رییس جمهور پیشین به تهران در آذرماه 86 ( نوامبر 2007 ) و ملاقات  با مقام معظم رهبری و رئیس جمهور کشورمان، بیانگر اراده عالی دو طرف برای ارتقای مناسبات فیمابین بوده است. در تابستان سال 1389 بار دیگر رئیس جمهور پیشین سریلانکا به منظور شرکت در اجلاس گروه پانزده به تهران سفر نمود که در این اجلاس ریاست گروه پانزده از ایران به سریلانکا محول گردید. رئیس جمهور وقت کشورمان همچنین در اردیبهشت سال 1387 به کلمبو سفر نمود و علاوه بر آن روسای جمهور دو کشور همچنین در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز با یکدیگر دیدار کرده اند. 

در سال 1395 شمسی نیز هیئت های عالیرتبه دو کشور ملاقات ها و دیدارهای رسمی با یکدیگر داشتند که از آن جمله می توان به سفر آقای کارو جایاسوریا رئیس مجلس سری لانکا در اسفندماه این سال به تهران، سفر آقای سوسیل پریماجایانتا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری سری لانکا به ایران، سفر وزیر صنایع اولیه، وزیر نفت و همچنین سفر آقای نظیر احمد سروزیر استان شرق، معاون وزیر بهداشت این کشور به ایران اشاره نمود. 

آیت الله سید حسن خمینی یادگار گرانقدر امام راحل، آیت الله قاضی عسکر نماینده مقام معظم رهبری در امور حج، معاون محترم وزیر امور خارجه، رئیس محترم پلیس مبارزه با مواد مخدر از جمله مقامات ایرانی بودند که به سری لانکا سفر کردند.  

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر