معرفی سفیر یا نمایندگی
پروژه چند منظوره اوما اویا

معرفی طرح بزرگ چند منظوره اومااویا در سریلانکا

 

http://colombo.mfa.ir/uploads/Uma-Oya-Hydropower_29479.jpg

 در پی سفر رئیس وقت جمهوری اسلامی ایران به سریلانکا در اردیبهشت 1387 موافقتنامه طرح بزرگ چند منظوره اومااویا به ارزش بیش از 540 میلیون دلار در حضور  احمدی نژاد و ماهیندا راجاپاکسا روسای جمهور دو کشور در کلمبو امضاء شد.

 

طرح چند منظوره سد و نیروگاه اومااویا در استان اووآ واقع در مناطق کوهستانی مرکزی سریلانکا یکی از بزرگترین طرحهای عمرانی این کشور است که براساس قرارداد منعقده توسط شرکت مهندسی فرآب به عنوان پیمانکار اجرایی در دست ساخت می باشد.

 

این طرح شامل احداث دو سد، بیش از20 کیلومتر تونل انتقال آب از این سدها، یک نیروگاه با دو واحد تولید برق در مجموع 120 مگاوات، شبکه انتقال برق به طول 23 کیلومتر از محل و اتصال آن به شبکه سراسری برق در شهرستان بانداراولا، تأمین آب کشاورزی بیش از 6000 هکتار از اراضی مستعد و آب آشامیدنی در حوزه شهرستان بانداراولا واقع در استان اووآ (UVA) می باشد. 15% اعتبار این طرح توسط دولت سریلانکا و 85% باقی مانده توسط وام جمهوری اسلامی ایران تامین می‏شود. براساس قرارداد مدت اجرای طرح پنج سال پیش بینی شده است که کلنگ عملیات اجرایی آن در سال 1389 به زمین زده شد و وزارت آبیاری و مدیریت منابع آبی به عنوان کارفرمای سریلانکایی معرفی شد. شرکت مهندسی عمرانی فرآب به عنوان پیمانکار اصلی مجری طرح با کمک چندین شرکت مهندسی پیمانکار و مشاورین خارجی کار را آغاز کرد.

 

طرح "اومااویا" در حال حاضر یکی از بزرگترین طرحهای عمرانی سریلانکا است که بدست جوانان برومند و دانش ایرانی در این منطقه از جهان اجرا می شود. با اتمام این طرح برکات و آثار فراوان آن از جمله افزایش ظرفیت تولید نیروی برق آبی سازگار با محیط زیست، تأمین آب آشامیدنی و آبیاری مناطق پایین دست و بخشی از استان جنوبی که با کمبود شدید آب مواجه می باشد زمینه افزایش تولیدات کشاورزی و دیگر صنایع  را در استان‌های جنوبی سریلانکا فراهم خواهد کرد.

 

اجرای این طرح دست کم هزار فرصت شغلی بطور مستقیم و صدها فرصت غیرمستقیم برای مردم محروم منطقه ایجاد کرده است. شرکت فرآب برای دسترسی به موقعیتهای کارگاهی خود در مناطق مختلف جغرافیایی طرح بیش از 20 کیلومتر جاده کوهستانی احداث یا مرمت نموده است که موجب آسایش بیشتر مردم منطقه گردید.

 

محل اجرای این طرح از لحاظ وسعت منطقه ای به شعاع 50 کیلومتر را تحت پوشش قرار می دهد که خود یکی از سختی های اجرایی آن می باشد و ارتفاع آن در مناطق بالا دست 1000 متر و پایین دست 200 متر بالاتر از سطح دریاست. محل احداث دو سد جداگانه این طرح که در مسیر دو شاخه اصلی از رودخانه اومااویا (Uma Oya) به نامهای دالگولا اویا ((Dalgolla Oya به ارتفاع 45 متر و ماتایلا اویا (Mathatilla Oya) به ارتفاع 30 متر در مناطق کوهستانی شمال غربی شهرستان بانداراولا با 50 کیلومتر فاصله جاده ای از محل احداث نیروگاه قرار دارد.

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر